SEKCE

Palubky

Palubkova podlaha patří mezi nejelegantnější z dřevěných podlah, protože se skládá z největších kusu dřeva. Máte tak možnost vidět nejrozsáhlejší kresbu jednotlivých dřevin a být tak doslova v kontaktu s přírodou.

palubky

ŽIVOTNOST

Masivní podlahy mají prokazatelně velmi dlouhou životnost, řádově to může být vklidu i sto let. Osobně se pravidelně setkávám při renovacích s palubkami, které takovéto životnosti dosáhly a budou sloužit řadu dalších let.

palubky

ROZMĚRY

Jak již jsem zmínil přednosti velikosti, palubky se běžně dodávají o šířce 10 až 20 cm. U tvrdých domácÍch dřevin se vyrábí v tloušťce 20 mm a v kombinaci různých délek od 50cm do 2 až 2,5m dle výrobce. V připadě měkých dřevin se délky pohybují až do 4-5 m a tloušťka od 19 do 30mm. U exotických dřevin dovážených k nám je tomu trochu jinak. Jelikož se při výrobě místo metrické systému používají palce, jsou rozměry většinou v tloušťkách 3/4″ (19 mm) nebo 5/8″ (15 mm)

palubky

dřeviny

Z domácích dřevin nejčastěji narazíte v případě tvrdých dřevin na palubky z dub nebo jasanu, u měkkých dřevin jsou nejrozšířenější smrk, borovice a modřín. V případě exotických dřevin už je však nabídka mnohem rozsáhlejší, protože většina zahraničních dřevin se k nám právě dováží ve formě podlahových palubek.

palubky

Stabilita a V fáze

Mezi hlavní přednost bych zařadil velikost podlahy, která přináší krásu a eleganci do vašeho interiéru. Velký formát je však zároveň i největší nevýhodou palubek, tento typ je náročnější na péči, protože při nedodržování podmínek pro užívání podlah daleko více trpí na sesychání. Často je tento neduh řešen strženou hranou palubek, kdy vznikne tzv. „V“ fázka mezi jednotlivými deskami, která opticky minimalizuje spáry. U palubek se setkáváme s variantami bez V fáze, 2V – fázky jsou jen na podelných hranách nebo 4V – fázky jsou na všech hranách.

palubky

třídění

Vždy se liší dle výrobce podlahy, jelikož každý má trochu jiné pravidla a podmínky třídění, ty se liší i podle státu, v kterém se dřevo zpracovává. Třídění se dá však obecně rozdělit na dvě možnosti „výběr“ a „přírodní“, kdy ve výběru, tak jak název napovídá se desky vybírají dle suků a barvy a do varianty „přírodní“ se dávají všechny varianty zdravých desek. Třídění nemá nic společného s kvalitou materiálu a zpracování. Jedná se pouze o tříděni vzhledu a nejsou povoleny vady a poškození.

Dubové palubky se třídí převážně do dvou variant:

Select – barevná jednotnost, zdravé i černé suky do 10 mm,

Natur – výrazná barevnost včetně běli, suky do velikosti 60 mm

palubky

Realizace

Čtverce, Nové podlahy, Palubky, Soukromé
Rytířský kříž – parketové…
Nové podlahy, Palubky, Veřejné
Stará fara
Čtverce, Komerční, Nové podlahy, Palubky, Veřejné
Hotel Lanterna
error: Obsah je chráněn!!