Moderní, stabilní s extrémní životností, takto bych ve zkratce označil mozaikové dřevěné podlahy. Jedná se o nejmenší typ dřevěné podlahy o rozměrech řádově centimetrů. Nelze říci přesné číslo, jelikož se formát liší od výrobce, dřeviny a země původu. Lze je však označit za nejstabilnější typ dřevěné podlahy, protože díky své malé velikosti u ní dochází k minimální vlhkostí deformaci (sesychání a roztahování).  Rozměr se tak stává velkou výhodou a má velkou výhodu a vliv na její životnost. Mozaiky se dodávají v tloušťkách od 8mm do 20mm, nejsou však opatřeny zámky typu pero a drážka a tak je tato tloušťka kompletně renovovatelná. U klasických parket či palubek, kdy nášlapná vrstva z 2cm parkety je také 8mm a dá se tak říci, že mozaiky o tl. 16 a více milimetrů dvojnásobně převyšují životnost a renovovatelnost jakýchkoliv dřevěných podlah.

Mozaika z exotické dřeviny palisandr se vyznačuje nezvyklou barevností a vysokou stabilitou.

Další nespornou výhodou tohoto druhu podlahy je samozřejmě nižší cena. Velké výrobní závody zařadily výrobu mozaiky do svého procesu k maximalizaci výtěžnosti dřeva a veškeré „zbytky“, které již nejsou vhodné na výrobu palubek a parket putují právě na produkci mozaiky. Z toho důvodu nedochází ani k dělení těchto podlah do více barevnostních tříd a podlaha je tak opravdu různorodá a zcela odlišná od klasických dřevěných podlah, které prochází selekcí.  Z hlediska ekologie v tom vidím jisté plus, které maximalizuje výnos a využití jednotlivých stromů a rozhodně za sebe mohu říci, že mozaikovou podlahu považujii za moderní kousek, který určitě nevýjde z módy.

 

 

Dřeviny:

Mozaiky se dodávají ve velké škále domácích i exotických dřevin. Jejich výroba je poměrně jednoduchá a jelikož se dodávají jako polotovar je možné je sehnat nebo nechat vyrobit z téměř jakékoliv dostupné dřeviny. Běžně se mozaiky dodávají v materiálu: dub, buk, jasan, javor, akát, olše, třešen, ořech, ipe, jatoba, palisandr, teak, merbau či wenge.

 

Dubová (vlevo) a buková (vpravo) mozaika o tloušťce 8mm v provedení nepravidelná vazba

Zpracování:

Montáž mozaiky se provádí výhradně lepením na pevný podklad (beton, anhydrit, OSB desky) a povrchová úprava se bezvyjímek provádí na místě realizace. Dřevěné mozaiky jsou dodávány podle vzoru na síťovině nebo stažené lepící páskou. Po pokládce je nutné podlahu celoplošně vybrousit, vytmelit a teprve po té provést Vámi zvolenou povrchovou úpravu.

 

Druhy mozaiky:

– klasické mozaiky o tl. 8mm v provedení tabulový vzor, anglický vzor aj.

– průmyslové mozaiky o tl. 8mm a více v provedení nepravidelná vazba, pásy (dříve se tak označovaly segmenty z klasické mozaiky, kladené na kant)

– intarzované mozaiky – tato skupina je poněkud sporná, jelikož se může jednat i o zámecké čtverce, které jsou však vyrobeny v tl. 10mm a neobsahují zámek typu PD

 

Klasické mozaiky:

Tabulový vzor DUB

Dubová mozaika zvaná též tabulový vzor, běžně označovaná jako šachovnice patří mezi  jeden z nejběžnějších typu mozaikových podlah, s kterými se na renovacích setkávám.

Nepravidelná vazba DUB

Moderní styl dřevěné podlahy, která díky svému rozměru zaručuje vysokou stabilitu a životnost za velmi příznivou cenu. 

Anglický vzor DUB

Klasické provedení podlahy pro zákazníky, kteří upřednostňují pravidelnost, čistotu a jednoduchost vzoru.  

U těchto mozaikových podlah máte možnost na výběr z následujících dřevin: akát, dub, buk, jasan, javor, olše a ořech.

Nejnovější realizace: