SEKCE

Renovace sportovišť

Tělocvičny, sportoviště, případné univerzální sály a haly se sportovním využitím jejichž sportovní plocha je tvořena dřevěnou podlahou potřebuje pravidelnou péči a údržbu, čas od času však i renovaci. Dřevěné podlahy, který slouží pro sportovní účely mají jiné požadavky na vlastnosti a tak se liší i jejích povrchová úprava a údržba.

Jelikož se dřevěným podlahám věnuji již dlouhou řadu let a mám zkušenosti s mnoha typy jejich využití, vím že ať se může na první pohled zdát, že dřevěná podlaha je jako dřevěná podlaha, tak vždy neznatelné rozdíly pro laika, tvoří v důsledku velmi rozdílné výsledky použití. Počínaje možností pokládky, kdy u sportovních povrchů je požadavek na pružnost, konče specifickou povrchovou úpravou. Je tedy jasné, že v bytě budou kladeny zcela jiné požadavky na dřevěnou podlahu než ve sportovní hale a podle toho je nutné přistupovat nejen k samotné realizaci, ale i případné renovaci, protože to vše ovlivňuje její funkčnost, ale hlavně životnost.

Dřevěné podlahy ve sportovních prostorách mají již letitou tradici, přesto však technologie, možnosti a postupy se s nástupem moderních technologií posunuli kupředu a nabízí řadu novinek a variant, které je dobré znát před jejích renovací, jelikož zásadně ovlivňují jejich cenu.

Renovace sportovišť

Povrchová úprava

Dávno jsou ty doby, kdy v nabídce parketářů byl jeden typ laku, který se doslova používal na všechny typy dřevěných podlah. Dnes máte rozdílné povrchové úpravy na podlahy pro profesionální sportoviště, školní tělocvičny nebo univerzální prostory, v závislosti od toho se liší i jejich cena.

– Speciální laky pro profesionální hřiště například BONA Sportive finish (Splňují nejvyšší podmínky pro sportovní hřiště a jsou doporučovány například Mezinárodní basketbalovou federací FIBA. )

– Univerzální sportovní laky, které splňují náročné požadavky dřevěných sportovních podlah, jsou vhodné nejen do škol a multifunkčních tělocvičen a jsou finančně dostupnější.

– Tvrdé voskové oleje jsou dostupné i pro určité typy sportovních povrchů a nabízí se i ve variantách s protiskluzem či bez něj. Běžně se používají v sálech sportovních tanečních klubů.

Renovace sportovišť

Linkování hřišť

Před renovací je potřeba domluvit se na linkování hřišt, zvláště u univerzálních tělocvičen, kdy je požadavkem zakreslení více hracích polí na jednu dřevěnou podlahu a metodu jejich zanesení. Na trhu se nabízejí následující varianty:

  • – přímo na čisté dřevo
  • – v mezi vrstvách laku
  • – pomocí speciálnich izolep

 

U profesionálních sportovišť jsou rozměry jednotlivých hracích polí dané pravidly jednotlivých sportů a samozřejmě je nutné je striktně dodržovat. V případě neprofesionálních sportovišť například školních tělocvičen je možné velikosti hracích polí uzpůsobit požadavkům a rozměrům haly. Tyhle úpravy by se však měly konzultovat s tělocvikáři případně trenéry, rozhodně by se měly provádět uvážlivě a citlivě s ohledem na praktičnost.

Renovace sportovišť

Realizace

Parkety, Renovace, Sportovní, Veřejné
Renovace tělocvičny
Komerční, Renovace, Sportovní
Tělocvična v Brankách
Komerční, Renovace, Sportovní
Škola Choryně
Komerční, Renovace, Sportovní
Škola Žerotínova
Komerční, Renovace, Sportovní, Veřejné
Dům kultury Jankovice
error: Obsah je chráněn!!