SEKCE

Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazy

Pravidelně se mě zákazníci ptají jestli mají malovat pokoj před renovací parket nebo až po provedených pracích. Odpověď není jednoznačná, často říkám, že záleží na mnoha faktorech, ale možné jsou obě varianty. Důležité je si však uvědomit, že při broušení podlah se prostě více či méně práší a ikdyž se od strojů odsává, tak jistá propustnost prachu je vždy. V případě, že chystáte pokoj pro novorozence, alergika, plánujete látkové tapety, chcete nějaké náročné výmalby, v takovém případě rozhodně doporučuji malovat až po renovaci podlahy. Pokud spěcháte na stěhování a termíny domlouváte na poslední chvíli, můžete vymalovat i před broušením podlahy, jen doporučuji před výmalbou odstranit staré lišty a výmalbu stáhnout až k podlaze. Také je lepší uschovat si barvy. Při práci postupuji nanejvýš opatrně, ale může se stát, že poškodím již opravenou a vymalovanou stěnu (za posledních mnoho let se mi to nestalo, ale přeci jen jsme pouze lidé).

Renovace parket se provádí téměř jako finální práce a osobně vždy říkám nechávejte ji až opravdu na konec. Ze zkušeností s ostatními řemesly vím, že se u nás příliš nehledí na práci druhých a ještě jsme se nedostali na úroveň třeba Německa, kde jsem byl často až mile zaskočen jak si tamní pracovníci po sobě nejen uklízejí, ale celkově dbají, aby nic nepoškodili. Veškeré elektrikářské, instalatérské a zednické práce, výměna oken a demontáž starých obložek je dobré ukončit před renovací podlah. Stejně tak dlažby, podklady a stěrky, které sousedí s parketami doporučuji dokončit předem.

Montáž nových obložek se dělá po renovaci parket, v případě nutnosti je možné místo, kde budou nové obložky vybrousit předem. Nové podlahy, které máte v plánu nechat instalovat a jsou náchylnější na poškození (lino, plovoučky) a zároveň přitom sousedí s parketami, je lepší dělat po dřevěné podlaze. Ikdyž je pravděpodobnost poškození nízká, hrozí že by se náhodou mohly poškrábat. Přece jen je potřeba mít na zřeteli, že bruska na parkety váží 40 a více kg a tak jak v pohádce Lotrando a Zubejda říká pan Goldflam: „Svět je malý a o náhody tu není nouze.“

Výmalba (viz. rada výše) je možná provést před i po broušení. Po renovaci je důležité dbát na opatrnost. Například nohy žebříků by měly být opatřeny ochrannými prvky, podlahu byste neměli zapomenout nechat zakrýt a lišty oblepit, aby vám na ně nestékala barva.

Standardní podlahové lišty se nahrazují novými, jelikož jejich výměna za nové vyjde finačně méně nákladněji než jejich renovace. Vyjímkou jsou atypické historické sokle, u kterých dominuje historická nebo umělecká hodnota a v takovém případě je možné jejich znovu osazení, případné přebroušení a nová povrchová úprava.

Pokud plánujete zednické a malířské práce před renovací parket, doporučuji vždy nechat před malováním odstranit původní lišty. Nevznikne vám tak problém, že po dodatečném odstranění lišt zjistíte, že malba není dostatečně dotažena až k podlaze a nová lišta tuto část nezakrývá. Navíc odstraňovaní staré lišty může poškodit nové omítky či výmalbu a to bychom nechtěli. Navíc vrstva čerstvé omítky přilepené na lišty demontáž ještě více komplikuje.

11 Zář 2023

Kluzáky ScratchNoMore

Udělat podlahu je jedna věc, ale trochu se o ni starat je…

03 Lis 2021

Péče a údržba

Pokud už máte doma krásnou dřevěnou podlahu, určitě Vás zajímá jak se…

Populární příspěvky
error: Obsah je chráněn!!