Tvrdost dřevin
Tabulka tvrdosti dřevin, které mám v nabídce podle metody zvané Janka seřazené od nejtvrdšího dřeva. Exotické dřeviny jsou zvýrzněny modře, pro evropské a české dřevo jsem použil barvu zelenou. Více informací o metodě měření tvrdosti najdete pod tabulkou.
Pro měření tvvrdosti se používají dvě podobné metody: Brinellova a Janka. Já jsem pro svou jednoduchost vybral metodu Janka, při které se používá ocelová kulička o průměru 0,444 palce (asi 11,3 mm), která je vtlačována do dřeva. Měří se síla, která je nutná na vtlačení přesně poloviny kuličky do dřeviny. Naměřená hodnota je v jednotce lbf (síla libry).
U smrku, kdy bylo zapotřebí síly 480 lbf na zatlačení kuličky o průměru 11,3mm přesně do poloviny. V přepočtu na kilogramy je potřeba tlačit sílou přibližně 218kg. Na stejný důlek v dubu by jste však už potřebovali tlačit silou 617 kg.
Více informací o tvrdostech dřevin naleznete v odkaze na Wikipedii.
Objemová hmotnost dřeva
Nejtěžší dřevinou světa je považována Black Ironwood, česky přeložitelné jako Černé železné dřevo, jehož hodnota se uvádí 1355 kg/m3. V tabulce jej však nenajdete, v ní mám pouze dřeviny, které nabízím ve formě podlah.
Tabulka nám ukazuje váhu dřevin od nejtěžší. Pokud vás zajimá, kolik bude vážit vaše podlaha stačí hodnotu uvedenou v tabulce vynásobit její výškou v metrech. Při 2 cm tlouštce podlahy stačí vynásobit hodnotou 0,02 m. Jeden metr čtvereční smrkové podlahy tedy váží 9,1 kg, což ve srovnáním s. podlahou z Ipe s váhou 22kg/m2 je méně než polovina.
Ruku v ruce s hmotností je však i hustota dřeva. Celá problematika je mnohem složitější, ale v jednoduchosti se dá říci, že čím je dřevo těžší, tím má i větší hustotu. Což znamená nejen to, že je tvrdší, pevnější a odolnější, ale má i lepší tepelnou vodivost. To znamená, že těžší dřeviny jsou vhodnější pro podlahové topení, lehčí zase naopak lepší izolant. Nelze však říci, že na podlahové topení je nejlepší to nejtvrdší dřevo, protože důležitou roli hrají i další aspekty jako sesychavost, absorbce a další. Více informací k tomuto tématu naleznete na stránce Podlahové topení.
Barva a kresba dřeva
Fotografie dřeva jsou v surovém stavu, tedy vybroušené a bez povrchové úpravy. Obrázky jsu spíše orientačn, jelikož každý jednotlivý strom může mít trochu jiný odstín a celková barevnost se může výrazně lišit. Zvláště u exotických dřevin jako třeba Ipe se prolíná mnoho barev počínaje modru, zelenou, červenou až po zcela černou.
Domací dřeviny (evropské):
borovice
buk
dub
javor
modřín
ořech
smrk
třešeň
Exotické dřeviny:
ipe
iroko
jatoba
merbau
teak barmský
teak brazilský
wenge