SEKCE

Pokládka nových

Dřevěné podlahy si myslím nepotřebují dlouze představovat. Jejich kvality a životnost jsou nadčasové a jejich pověst je doslova předchází. Jedná se o materiál, který pochází z obnovitelných zdrojů a bez okolků jej lze označit za generační, což znamená, že vám skutečně vydrží desítky let. Z tohoto důvodu lze v klidu říci, že investice do poctivé dřevěné podlahy se opravdu vyplatí.

Add Your Tooltip Text Here
POKLÁDKA NOVÝCH PODLAH

MOŽNOSTI POKLÁDKY

Možnosti pokládky dřevěných podlah jsou v podstatě tři, každá má své specifické výhody a některé i své nedostatky, správně zvolený postup zásadně ovlivňuje životnost dřevěných podlah, je proto velmi důležité zvážit, kterou z nich zvolíte:

Plovoucí

Ač se může zdát, že se jedná o způsob, který přišel s nástupem vícevrstvých podlah, tato varianta má své kořeny již v minulosti. Pravidelně se s ní setkávám u starých parket, které byly kladeny spíše jen jako tepelná a zvuková izolace pod koberec. U plovoucích podlah a ne zrovna ideálně provedeného podkladu se tento způsob projevil jako nedokonalý, jelikož razantně snižuje životnost těchto podlah. Využití této metody u celomasivních podlah má své nedostatky, ty však jsou spíše jen estetické a na výdrž podlah vliv nemají, přesto tento způsob pokládky nedoporučuji.

Přibíjení / šroubování

U některých podlah (například smrkových palubek) není jiná možnost pokládky než tímto způsobem. V měřítku využívaných metod upřednostňuji před přibíjením variantu lepením. Pravidelně však realizuji dubové parkety, které se k podkladu přibíjejí a je to většinou požadavek památkářů a také specifikum historických podlah, které se snažím zachovat v rámci kulturního dědictví. Tato metoda je však již pro moderní bydlení nežádoucí, jelikož s sebou právě přináší ono vrzání a vypraskávání tmelu, které nové technologické postupy dokázaly spolehlivě odstranit.

Lepení

Vždycky říkám: „aby dřevěná podlaha vydržela, musí se přilepit“. Nepovažuji to jen za nějaké rčení, ale léty proveřenou skutečnost. Dnešní lepidla mají vlastnosti a parametry vhodné pro specifické typy dřevěných podlah, takže každá dřevina dostane co potřebuje, pevně se uchytí a podlaha neztrácí na kvalitách v rámci jejího užívání. Základem tak zůstává zvolit správný podklad, vybrat vhodnou technologii a pak podlaha vydrží generace.

POKLÁDKA NOVÝCH PODLAH

TYPY DŘEVĚNÝCH PODLAH

produkty

Parkety

Nestárnoucí klasika  s neomezenou životností

Poctivé 2cm kvalitního dřeva se skutečně prokázanou životností více než století zaručuje, že parketová podlaha je více než jen dobrá investice, což v kombinaci s moderními postupy pokládky a povrchové úpravy dělají z originálních kusu dřeva dominantní a ekologický prvek interieru.

produkty

palubky

Opravdový kus dřeva na podlaze

Palubkova podlaha patří mezi nejelegantnější z dřevěných podlah, protože se skládá z největších kusu dřeva. Máte tak možnost vidět nejrozsáhlejší kresbu jednotlivých dřevin a být tak doslova v kontaktu s přírodou. XXL formáty mají šířku i 35 cm a dodávají se v délce až 4,5m.

produkty

Mozaiky

Stabilní za každých podmínek

Moderní, stabilní s extrémní životností, takto bych ve zkratce označil mozaikové dřevěné podlahy. Jedná se o nejmenší typ dřevěné podlahy o rozměrech řádově centimetrů. Přestože se jejich tloušťka začíná na 8 mm, jejich životnost je srovnatelná s praketami.

produkty

Čtvercové parkety

Vrcholný kousek parketářského řemesla

Historie se snoubí se současností a společně vytváří symbiózu, která dává současnému bydlení punc elegance a nadčasovosti. Zámecké parkety již dávno nejsou dominantou pouze těchto historických skvostů a tak jako šlechta v dobách minulých se obklopovala luxusem, tak si i tento druh podlahy našel právem své místo v sídlech, kde krása a design vytváří unikátní harmonii, především však noblesní a útulný domov

produkty

originály

Jedinečnost v každém detailu 

Podlahy, které se vymykají všem standardům a na první pohled Vám vyrazí dech svou krásou, rafinovaností a promyšleností v každém detailu. Většinou se jedná o kombinací několika dřevin jak domácích, tak exotických a z každého interiéru udělají zcela nezapomenutelné místo.

produkty

Bordury

Třešnička na dortu každé podlahy

Tyto zdobné prvky, které odliší a ozvláštní každou podlahu tak až se stane opravdu originálním kouskem každého interiéru. Jejich možnosti jsou neomezené a záleží jen na vaší fantazii jaký šmrnc podlaze dáte.

POKLÁDKA NOVÝCH PODLAH

Povrchové úpravy LAK nebo OLEJ

Při výběru dřevěných podlah je potřeba již na začátku přemýšlet nad typem povrchové úpravy. V základu se podlahy dělí na typ „s hotovou povrchovou úpravou“ a „bez povrchové úpravy“. S hotovou povrchovou úpravou se nejčastěji setkáváme u dřevěných podlah vícevrstvých a palubek, kdy se povrch připravuje již ve výrobě a nanáší se strojově. Tento typ oceňuji spíše z hlediska moření a tónování podlah, kdy výsledek je většinou vizuálně více jednotnější než při tónování na místě, přesto má tato varianta řadu nevýhod a osobně ji při realizaci nových podlah téměř nevyužívám. 

Celodřevěné podlahy se až na vyjímky dodávají bez povrchové úpravy a ta se provádí až na místě realizace. Finální vzhled tak závisí na schopnostech a umu řemeslníka, který povrch realizuje.

Pro mě je podstatné rozhodování nad typem povrchové úpravy, tedy zda použít lak nebo olej v závislosti na požadavcích a parametrech dané podlahy jako je např. výběr užité dřeviny a její vlastností. Podlahy z exotických dřevin mají jiné požadavky na povrchovou úpravu, také je důležitým kritériem vhodnost použití pro komerční či bytové prostory a další body, o kterých se zde rozepisovat nebudu. Jaké jsou možnosti a jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody se dočtete na stránce, kde se přímo věnuji této problematice. Pokračovat na stránku o Povrchových úpravách. Nebo mi můžete zavolat, rád vám s výběrem vhodného povrchu pomůžu.

POKLÁDKA NOVÝCH PODLAH

Podklady

Dřevěné podlahy je možné realizovat na různé podkladní materiály. Každý z nich má své specifické využití a pracovní postupy se u jednotlivých podlah liší.

Beton / anhydrit

Mokrý proces přípravy podkladu, který vyžaduje dlouhou dobu zrání, je nutné před pokládáním podlahy měřit vlhkost. U nového podkladu tohoto typu se doba vysychání pohybuje v rozmezí týdnů až měsíců v závislosti na použitém materiálu, existují speciální směsy, které urychlují vyzrávání. Dřevěné podlahy se na tento typ podkladu montují výhradně lepením.

OSB desky (dřevotřísky, konstrukční desky apod.)

Jedná se o suchý proces přípravy podkladu, jehož velkou výhodou je především rychlost. Na rozdíl od mokrých procesů se nemusí řešit doba zrání a podlaha lze pokládat okamžitě. Tento podklad umožňuje dvě varianty pokládky a to lepení a šroubování případně přibíjení hřeby.

Dřevěné rošty

Jedná se opět o suchý proces přípravy, který se využívá značně v historických objektech, tělocvičnách (kvůli pružnosti) nebo v kombinaci s předchozí variantou s OSB. Běžně se využívají pro palubkové podlahy, které se upevňují šroubováním nebo přibíjením. Jedná se o scuhý proces přípravy, u kterého je nutné hlidat hlavně vlhkost dřeva před realizací.

Podlahové topení

Podlahové topení není překážkou při realizaci dřevěných podlah. Některé druhy dřevin a podlah jsou pro něj více vhodné, jiné zase méně. Tato kategorie je však natolik rozsáhlá, že se jí věnuji na samostatné stránce – Podlahové topení.

Příprava podkladu

Před samotnou realizací podkladu je vhodné se informovat na jednotlivé pracovní postupy, zvolit požadovaný typ podkladu, podlahy i materiálu. Včasná konzultace vám umožní realizovat elegantní řešení vašich podlah, tak aby vám co nejvíce vyhovovaly, nevznikaly nevzhledné výškové přechody a nemuseli jste řešit zbytečně nasledné problémy.

POKLÁDKA NOVÝCH PODLAH

poslední REALIZACE