SEKCE

Péče a údržba

Péče a údržba

Pokud už máte doma krásnou dřevěnou podlahu, určitě Vás zajímá jak se o ni starat. Péče není nijak náročná, ale přesto existuje pár zásad, které by se měly dodržovat, aby podlaha sloužila mnoho let.

péče a údržba

Sesychání a tvorba spár

První zásadou pro zachování vlastností Vaší podlahy je dodržovat vhodné pokojové klima. Dřevo jako přírodní materiál „dýchá“, proto jej ovlivňuje teplota a vlhkost vzduchu. Mnoho lidí dělá chybu, že v zimních měsících nejenže přetopí místnost, ale nedodržují i optimální vlhkost, což má za následek, že podlaha seschne. Důležité je, že ideální podmínky pro podlahu jsou stejně tak ideálními podmínkami pro člověka a ze zdravotního hlediska je tedy dobré se je snažit dodržovat. 

Doporučená vlhkost vzduchu v místnosti je 40-60% a pokojová teplota v rozmezí 15-25℃.

Podstatné však je, že dřevo se označuje za materiál živý, který pracuje po celou dobu své existence. Takže sesýchání a rozpínání jej provází neustále, což pro Vás znamená podstatně dobrou informaci. Pokud Vám v zimě podlaha kvůli snížené vzdušné vlhkosti seschne, v okamžiku, kdy se vzdušná vlhkost opět zvýší, dřevo opět nabere na vlhkosti a opět se roztáhne. Neplatí to však v extremních případech, kdy podlaha seschne příliš, je vyplavena, přehnaně máčena apod..

V dřívějších dobách nebyly používány spolehlivé měřící metody, z toho důvodu vznikly spáry kvůli špatné vlhkosti dřeva nebo podkladu při pokládce, takové mezery nezbývá než při renovaci vytmelit, vyšpánovat nebo podlahu přeložit.

péče a údržba

Umývání a uklízení

Podlahu můžete čistit běžně tzv. „nasucho“ tedy zametat či vysávat nebo mýt mopem či vlhkým hadrem. Díky vrstvě odolného laku nebo oleje je podlaha chráněna proti okamžitému vniknutí nečistot a tekutin do struktury dřeva. Na podlaze by však voda neměla stát. Proto doporučuji hadr či mop řádně vyždímat před vytíráním. Vytírat by se mělo obyčejnou vodou nebo vodou s příměsí speciálního přípravku na údržbu dřevěných povrchů. Klasické úklidové přípravky jsou příliš agresivní a vymývají ochrannou vrstvu. Z toho důvodu se doporučuje používat pouze originální přípravky jednotlivých výrobců.

S parními čističi osobní zkušenost nemám, dostupné informace však píší, že parní čištění není vhodné na olejované a voskované podlahy. Kvalitnější čističe, které umožňují nastavit nižší teplotu lze použít na dřevěné podlahy a parkety, které mají nepropustnou, tedy lakovanou vrstvu. Jelikož je dřevo na vodu citlivé, mé osobní doporučení je podlahu více čistit na sucho než každodenně máčet. Dennodenním vytíráním se povrchová úprava daleko více opotřebovává a je potřeba častější údržby, která doplňuje ochrannou vrstvu dřeva.

Osmo – Wisch fix

Vysoce účinný speciální koncentrát na pravidelné vlhké čištění a údržbu. Obzvláště se doporučuje na dřevěné podlahy s úpravou povrchu Osmo Tvrdým voskovým olejem. Působí tak, že podlaze doplní potřebné olejové látky a nevysušuje ji.

Více informací o údržbě přípravky Osmo naleznete na oficiálních stránkách …

Junckers – Sylva cleaner

Přípravek určený k čištění a oživení lakovaných dřevěných podlah a dlažby. Dokonale zaplňuje mkroprasklinky v laku a oživuje jeho lesk, čímž výrazně prodlužuje životnost finální povrchové úpravy podlahy. Po zaschnutí vytváří na povrchu protiskluzný ochranný film.

Více informací naleznete na produktové stránce dovozce …

Bona – Čistič na parkety

Bona Čistič na parkety je určen speciálně k čištění lakovaných dřevěných, olejovaných, voskovaných i korkových podlah. Je připraven k okamžitému použití, jednoduše jej nastříkáte na podlahu a setřete mopem. Je pH neutrální. Díky speciálnímu složení nevytváří šmouhy, nezanechává skvrny a přitom účinně odstraňuje nečistoty a špínu. Bona Čistič na parkety je kompatibilní s Bona Osvěžovačem dřevěných podlah, i s Bona Leštěnkou na parkety (pro zvýraznění lesku podlahy).

Více informací o údržbě přípravky Bona naleznete na oficiálních stránkách…

péče a údržba

Poškrábání podlahy

Nejčastějším poškozením dřevěné podlahy bývá poškrábání, proto se podíváme jak pečovat o povrch, aby nám i v tomto směru co nejdéle vydržel. Každá povrchová úprava má svoji odolnost a opravitelnost, poškrábat se dají však všechny. Nechci a nemohu slíbit, že povrch je nezničitelný, zvláště si musíme uvědomit, že denně po podlaze nejen chodíme, ale jezdíme kolečkovým křeslem, šoupeme židlí apod. Záleží jen na každém z nás jak k podlaze budeme přistupovat. Pokud opatříme často posouvané věci ochranným filcem, pod kolečkové křeslo pořídíme ochrannou folii nebo vyměníme kolečka za kvalitnější gumová, zda-li chodíme doma v botách, papučích, ponožkách nebo bosky a jak často uklízíme. Přeci jen právě zrníčka prachu, drobného pisku, kamínků či jiných nečistot nám díky tření o povrch mohou podlahu poškrábat. Záleží tedy jen na Vás jak budete o dřevěnou podlahu pečovat a jak dlouho Vám vydrží. Pokud dodržíte zásady správného zacházení s dřevěnou podlahou, můžete se z její krásy radovat nejen vy, ale i další generace.

21 Led 2021

Nejčastější dotazy

Kdy malovat stěny při renovaci parket? Pravidelně se mě zákazníci ptají jestli…

11 Zář 2023

Kluzáky ScratchNoMore

Udělat podlahu je jedna věc, ale trochu se o ni starat je…

Populární příspěvky
error: Obsah je chráněn!!