Renovace je jedna z hlavních výhod dřevěných podlah, kterou ostatní typy podlahovin nedisponují. Lze poměrně jednodušše opět navrátit parketám, palubkám, mozaikám či intarziím jejich zaššlou krásu. ŽŽivotnost dřevěných podlah je opravdu vysoká, cožž nám dokazují nejen zámky, vily a jiné historické objekty. Užžitnost parket se dokᾞe pohybovat v řádu stovek let v závislosti na tom, jak se k podlaze chováme a pečujeme o ni. Ač se dají považžovat za podlahy generační, někdy se jistým typům opotřebení a poškození jejich povrchové úpravy nevyhneme, přeci jen to není ozdobný kus nábytku a podlaha je denně zat쾞ována nejen námi, ale i dětmi nebo zvířecími miláčky, proto je nutné povrch čas od času obnovit nebo opravit.

Jasanová podlaha před renovací a po renovaci.

Čas nutný na renovaci plochy do velikosti 30 m2 je přibližně jeden a půl dne, kdy během prvního dne se provedou všechny brusné práce a provede se první nátěr (u laku základní a první nátěr) a druhý den se provádí lištování, mezibrus a finální nátěr.

Prašnost. Přestože většina dnešních strojů má své vlastní odsávání nebo je možné připojit je na vysavač, je nutné počítat s jistou mírou propustnosti a tedy prašností.

U samotného brouššení parket je potřeba posoudit i dalšší prvky a procesy, které renovaci provází a rozhodují o žživotnosti dřevěné podlahy, mezi n쾞 patří například kvalita a stav podkladu, zvlᚹtě je-li dřevěný. S těmito a dalššími kroky, které brouššení parket provází Vám velice rád poradím, nabídnu možžnosti a poskytnu cenovou nabídku na opravu Vašší dřevěné podlahy. K posouzení mých kvalit a zkuššeností Vám doporučuji si prohlédnout kategorii Reference, kde najdete zakázky, které jsem realizoval a podlahy, jež jsem renovoval a v případě dotazů si pročíst rady a triky jak na dřevěné podlahy. Pokud jste nenaššli potřebné informace neváhejte mne kontaktovat na emailu mail(at)michalzila.cz nebo telefoním čísle 775 613 015.

T칚ím se na případnou spolupráci a přeji Vám mnoho zdaru.
Michal ŽŽíla

Jasanová podlaha před broušením. Začíná se brousit papírem zrnitosti 24 a finální leštění končí mřížkou s jemností zrna 120.

Bukové parkety před a po renovaci. Povrchová úprava tvrdým voskovým olejem OSMO Color.

Problém s červotočem

Ročně realizuji přibližně 2000 m2 renovací v prostorech určených pro bydlení, s červotočem se však setkávám jen ve velmi omezeném měřítku. Většinou na 3-4 zakázkách do roka a to ve velmi starých domech, kde se dlouhá léta nebydlelo. Přesto je potřeba o tomto neduhu informovat, v měřítku renovací dubových či bukových podlah je tento poměr razantně nizký (odhadem tak u 1 z 20 zakázek), kdežto u podlah z měkkého dřeva je pravděpodobnost výskytu červotoče v neudržovaném domě téměř zaručena. Jedná-li se o původní deskové podlahy, které byly po většinu času zaklopeny další vrstvou (koberec, lino apod.), zkušenost mi říká, že na červotoče narazím vždy. U takto uzavřených podlah vznikají ideální podmínky pro jeho výskyt a pravidelně, když přijedu na renovaci takovýchto podlah, tak na něj alespoň v omezené míře narazím. Abych to však upřesnil není to jen otázkou nedostatečné izolace přízemních podlah, ale i podlahy v patře, kde nepůsobí spodní vlhkost. Ikdyž se na první pohled může zdát, že je podlaha bez napadení, skutečnost se projeví teprve až po odbroušení vrchní vrstvy. Broušení podlah v takovémto případě postrádá smysl a doporučuji je vyměnit. Rád vám pomohu posoudit stav podlah a provedu zkušební broušení, které případné napadení může odhalit.

Odhalení červotoče až v průběhu broušení.