Drátkování a pastování parketových podlah už odzvonilo a udržování parket je mnohem jednodušší než tomu bylo dříve. V současnosti existuje na trhu mnoho kvalitních výrobců povrchových úprav, kteří dodávají profesionální materiály, a aby jste se nemuseli všemi těmi produkty a typy sami zaobírat, vytvořil jsem přehled produktů dlouhodobě testovaných a časem ověřených. Vybral jsem ty nejlepší, které jsem měl možnost za léta praxe vyzkoušet a zařadil je do své nabídky. V tomto článku Vám přináším jejich přehled s jejich vlastnostmi a využitím.

Lak nebo olej (a nebo tvrdý voskový olej)

V poslední letech je základní otázkou povrchové úpravy zda zvolit úpravu dřevěných podlah pomocí laku nebo oleje. Na internetu naleznete řadu článku a srovnání proč je který lepší. Jak se často píše, je tento výběr otázkou zvyku, dlouholetých zkušeností, doporučení nebo nutností. Každá možnost povrchové úpravy má jiné vlastnosti, každý podlahář, ale i zákazník k tomu přistupuje odlišně a nelze proto dát jednoznačnou odpověď. Můj pohled je na to trochu jiný, jelikož se většinou srovnávají s lakem jen čisté oleje a v právě v tom je trochu úskalí. Osobně než abych si dal domů na podlahu čistý olej, tak bych šel asi do laku, alespoň co se týči udržby, protože je mnohem jednoduší. Jenže než do lakovanou podlahu, tak to raději  s povrchovou úpravou tvrdým voskovým olejem, který přináší další řadu výhod pro uživatele. Jenže to je můj pohled a rozhodně vás jako zákazníka nebudu nutit k jeho použití a budete-li chtít upřednostnit podlahu lakovanou či čistě olejovanou, velice rád se vaší volbě přizpůsobím a nabídnu tu nejvhodnější variantu.

V roce 2019 jsem realizoval povrchové úpravy v následujícím poměru:

Tvrdý voskový olej
80%
Lak
20%

Lak

– chemický

+ dlouhá životnost

+ snadná údržba

– oxidace odstínu podlahy

+ odolný k chemickým čistícím prostředkům

+ krátká doba schnutí / dlouhá doba zrání

– nemožnost lokálních oprav

– nemožnost obnovení povrchu

– neprodyšnost uzavřené póry 

Tvrdý voskový olej

+ přírodní, zdravotně nezávadný produkt

+ dlouhá životnost

+ snadná údržba

+ barevná stálost

– nesmí se používat chemické čístící přípravky

+ dlouhá doba schnutí / krátká doba zrání

+ možnost lokálních oprav

+ možnost obnovení povrchu

+ prodyšnost – otevřené póry 

Ač dávám z hlediska předchozího srovnání přednost tvrdému voskovému oleji, tak jsou situace, kdy právě naopak je upřednostňována podlaha lakovaná. Jsou to to například profesionální sportovní povrchy, nebo některé exotické dřeviny, u kterých je právě použití laku nutností.

Obě varianty jak lak, tak tvrdý voskový olej se nanáší na podlahu za pomocí štětky nebo válečku a není potřeba strojního leštění. 

Osmo – Tvrdý voskový olej

 Osobně s tímto produktem pracuji již od jeho vzniku a stejně jako podlahář, tak i uživatel jsem s ním naprosto spokojen.  Zvláště silným argumentem pro mne je, že se jedná o přírodní, zdravotně nezávadný nátěr na bázi olejů a vosků, který šetří životní prostředí. Povrchová úprava Tvrdým voskovým olejem je nenáchylná k zašpinění, odpuzuje vodu, je odolná proti oděru a příjemná na dotek.

Považuji jej za naprostou špičku mezi povrchovými úpravami vhodnými na dřevěnou podlahu do interiéru, což mi jen potvrzují požadavky na realizice tímto produktem od architektů či památkářů v ČR.

 

Junckers – Strong

Velmi houževnatý jednosložkový vodou ředitelný finální lak na parkety. Ideální pro použití na silně zatížené dřevěné podlahy z měkkého i tvrdého dřeva v domácnosti nebo na méně zatížené podlahy v komerčních prostorách. Lak je pružný a velmi dobře odolává běžnému zatížení.  Vytváří příjemný vzhled mírně tlumící barvu dřeva. Odolává běžným čistícím prostředkům v domácnosti, snadno se čistí a renovuje. 

Bona - Mega

Bona – Mega

Jednosložkový polyuretanový lak na vodní bázi, odvozen z čistého, přírodního rostlinného oleje.  Velmi odolný proti opotřebení a chemikáliím. Vhodný pro ochranu dřevěných podlah v domácnostech, kancelářských prostorách, hotelových pokojích a podobných lokací s mírnější zátěží. 

Výrobci různých povrchů

Bona-logo

Německý výrobce tvrdých voskových olejů, jejichž produkty patří mezi nejkvalitnější na trhu v péči o dřevěné podlahy.

https://www.osmo.cz

Dánský vyrobce laků a olejů vhodný na všechny typy dřevěných podlah.

http://www.junckers.cz

Švédská Bona se zaměřuje na kompletní podlahářskou chemii  od voskových olejů až po profesionální laky do tělocvičen.

http://www.bona.com