SEKCE

Parkety na tvrzi v Hluku

Tvrz v obci Hluk

Hlucká tvrz, poprvé zmíněná v roce 1303 jako dřevěná stavba na pravém břehu potoka Okluky, sloužila jako opěrný bod proti vpádům Uhrů. Postupem času byla přestavěna na kamennou tvrz, která v roce 1559 získala renesanční podobu. V 17. století prošla barokními úpravami. Po rekonstrukci v 60. letech 20. století slouží dnes kulturním a společenským účelům.

Více informací o této tvrzi naleznete na adrese: https://www.kronikahluk.cz/

Parketové podlah

Současný stav dřevěných podlah byl ve velmi žalostném stavu, přestože byly dělány v 60. letech 20. století a byly nalepeny na vlysexové lepidlo, jejich soudržnost s podkladem byla nulová. Samotný problém se nacházel již v samotném podkladní betonové mazanině, která měla soudržnost blížící se nule. Což dokazovala i neměřitelnost u odtrhových zkoušek.

 

Proto došlo při aktuální kompletní rekonstrukci i na podlahu dřevěnou, která bude sloužit ve dvou společenských sálech a předsálí, které právě při procesu obnovy histroické tvrze vznikají a stanou se tak centrem společenského života města Hluk.

Technické specifikace

Během rekonstrukce byly v sálech hlucké tvrze položeny nové masivní dubové parkety o atypickém rozměru 120 x 600 x 22 mm, které byly vyráběny na míru speciálně pro tento projekt. Parkety byly pokládány do vzoru rybí kost, což umožnilo optimální rozložení pnutí a plynulé propojení celé podlahové plochy. Tento vzor nejen esteticky vyniká, ale také lépe odolává pohybům dřeva ve dvou směrech, což je ideální řešení pro rozsáhlé prostory. 

K lepení bylo použito elastické lepidlo Murexin X-bond MS-K 511, které zajišťuje stabilitu a odolnost podlahy. Povrchová úprava byla provedena vysoce odolným dvousložkovým lakem Eukula Extreme 47x, aplikovaným ve dvou vrstvách pro maximální ochranu a dlouhou životnost dřeva v prostorách s vysokou zátěží.

Více informací se můžete dočíst v časopise Profi Podlahy, který této realizaci věnoval celý článek nebo můžete navštívit kategorii Press.

Detaily, které si zaslouží vaši pozornost

Vzor rybí kost umožňuje lepší vizuální krytí nerovností stěn, které jsou u historických objektů výrazné a nepravidelné. Díky diagonálnímu uspořádání segmentů dokáže tento vzor efektivněji rozptýlit pohledové disproporce a přizpůsobit se nepravidelnostem obvodu místnosti, což z něj činí ideální volbu pro historické interiéry s nerovnými liniemi.

V prostorách sálu nebyla zakládací osa podlahy stanovena podle stěn, ale vycházela z polohy zavěšeného osvětlení, které určilo rovinu a směr pokládky. Vzhledem k výrazné nerovnosti stěn se toto řešení ukázalo jako nejvhodnější, protože zajistilo harmonický a vizuálně vyvážený vzhled podlahy v celém prostoru.