Dřevěné podlahy si myslím nepotřebují dlouze představovat. Jejich kvality a životnost jsou nadčasové a jejich pověst je doslova předchází. Jedná se o materiál, který pochází z obnovitelných zdrojů a bez okolků jej lze označit za generační, což znamená, že vám skutečně vydrží desítky let. Z tohoto důvodu lze v klidu říci, že investice do poctivé dřevěné podlahy se opravdu vyplatí. 

Typy dřevěných podlah:

Parkety

nestárnoucí klasika

Palubky

opravdový kus dřeva

Mozaiky

moderní, stabilní

Čtverce

exkluzivní provedení 

Originály

Jediněčné kousky

Způsoby pokládky:

Možnosti pokládky dřevěných podlah jsou v podstatě tři, každá má své specifické výhody a některé i své nedostatky, správně zvolený postup zásadně ovlivňuje životnost dřevěných podlah, je proto velmi důležité zvážit, kterou z nich zvolíte:

 

Plovoucí

Ač se může zdát, že se jedná o způsob, který přišel s nástupem vícevrstvých podlah, tato varianta má své kořeny již v minulosti. Pravidelně se s ní setkávám u starých parket, které byly kladeny spíše jen jako tepelná a zvuková izolace pod koberec. U plovoucích podlah a ne zrovna ideálně provedeného podkladu se tento způsob projevil jako nedokonalý, jelikož razantně snižuje životnost těchto podlah. Využití této metody u celomasivních podlah má své nedostatky, ty však  jsou spíše jen estetické a na výdrž podlah vliv nemají, přesto tento způsob pokládky nedoporučuji.

Přibíjení / šroubování

U některých podlah (například smrkových palubek) není jiná možnost pokládky než tímto způsobem. V měřítku využívaných metod upřednostňuji před přibíjením variantu lepením. Pravidelně však realizuji dubové parkety, které se k podkladu přibíjejí a je to většinou požadavek památkářů a také specifikum historických podlah, které se snažím zachovat v rámci kulturního dědictví. Tato metoda je však již pro moderní bydlení nežádoucí, jelikož s sebou právě přináší ono vrzání a vypraskávání tmelu, které nové technologické postupy dokázaly spolehlivě odstranit. 

Lepení

Vždycky říkám: „aby dřevěná podlaha vydržela, musí se přilepit“. Nepovažuji to jen za nějaké rčení, ale léty proveřenou skutečnost. Dnešní lepidla mají vlastnosti a parametry vhodné pro specifické typy dřevěných podlah, takže každá dřevina dostane co potřebuje, pevně se uchytí a podlaha neztrácí na kvalitách v rámci jejího užívání. Základem tak zůstává zvolit správný podklad, vybrat vhodnou technologii a pak podlaha vydrží generace.

Podklady pro dřevěné podlahy:

Dřevěné podlahy je možné realizovat na různé podkladní materiály. Každý z nich má své specifické využití a pracovní postupy se u jednotlivých podlah liší.

Beton / anhydrit 
Mokrý proces přípravy podkladu, který vyžaduje dlouhou dobu zrání, je nutné před pokládáním podlahy měřit vlhkost. U nového podkladu tohoto typu se doba vysychání pohybuje v rozmezí týdnů až měsíců v závislosti na použitém materiálu, existují speciální směsy, které urychlují vyzrávání. Dřevěné podlahy se na tento typ podkladu montují výhradně lepením.

OSB desky (dřevotřísky, konstrukční desky apod.)

Jedná se o suchý proces přípravy podkladu, jehož velkou výhodou je především rychlost. Na rozdíl od mokrých procesů se nemusí řešit doba zrání a podlaha lze pokládat okamžitě. Tento podklad umožňuje dvě varianty pokládky a to lepení a šroubování případně přibíjení hřeby.
 

Dřevěné rošty

Jedná se opět o suchý proces přípravy, který se využívá značně v historických objektech, tělocvičnách (kvůli pružnosti) nebo v kombinaci s předchozí variantou s OSB. Běžně se využívají pro palubkové podlahy, které se upevňují šroubováním nebo přibíjením. Jedná se o scuhý proces přípravy, u kterého je nutné hlidat hlavně vlhkost dřeva před realizací.

Podlahové topení

Podlahové topení není překážkou při realizaci dřevěných podlah. Některé druhy dřevin a podlah jsou pro něj více  vhodné, jiné zase méně. Tato kategorie je však natolik rozsáhlá, že se jí věnuji na samostatné stránce, která je v tento okamžik v přípravě. V případě dotazů je ideální mě kontaktovat.,

Příprava podkladu

Před samotnou realizací podkladu je vhodné se informovat na jednotlivé pracovní postupy, zvolit požadovaný typ podkladu, podlahy i materiálu. Včasná konzultace vám umožní realizovat elegantní řešení vašich podlah, tak aby vám co nejvíce vyhovovaly, nevznikaly nevzhledné výškové přechody a nemuseli jste řešit zbytečně nasledné problémy.

Možnosti povrchové úpravy:

Při výběru dřevěných podlah je potřeba již na začátku přemýšlet nad typem povrchové úpravy. V základu se podlahy dělí na typ „s hotovou povrchovou úpravou“ a „bez povrchové úpravy“. 

S hotovou povrchovou úpravou se nejčastěji setkáváme u dřevěných podlah vícevrstvých a palubek, kdy se povrch připravuje již ve výrobě a nanáší se strojově. Tento typ oceňuji spíše z hlediska moření a tónování podlah, kdy výsledek je většinou vizuálně více jednotnější než při tónování na místě, přesto má tato varianta řadu nevýhod a osobně ji při realizaci nových podlah téměř nevyužívám. 

Celodřevěné podlahy se až na vyjímky dodávají bez povrchové úpravy a ta se provádí až na místě realizace. Finální vzhled tak závisí na schopnostech a umu řemeslníka, který povrch realizuje. 

Pro mě je podstatné rozhodování nad typem povrchové úpravy, tedy zda použít lak nebo olej v závislosti na požadavcích a parametrech dané podlahy jako je např. výběr užité dřeviny a její vlastností. Podlahy z exotických dřevin mají jiné požadavky na povrchovou úpravu, také je důležitým kritériem vhodnost použití pro komerční či bytové prostory a další body, o kterých se zde rozepisovat nebudu. Jaké jsou možnosti a jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody se dočtete na stránce, kde se přímo věnuji této problematice. Pokračovat na stránku o Povrchových úpravách. Nebo mi můžete zavolat, rád vám s výběrem vhodného povrchu pomůžu.

Nejnovější realizace: