SEKCE

Podklady

Je velké množství podkladů a každá stavba vyžaduje jiný typ, který má rozdílné vlastnosti a parametry. Dřevěné podlahy je možné realizovat na různé podkladní materiály. Každý z nich má své specifické využití a pracovní postupy se u jednotlivých podlah liší.

PODKLADY

Mokrý proces

Beton / anhydrit

Mokrý proces přípravy podkladu, který vyžaduje dlouhou dobu zrání, je nutné před pokládáním podlahy měřit vlhkost. U nového podkladu tohoto typu se doba vysychání pohybuje v rozmezí týdnů až měsíců v závislosti na použitém materiálu, existují speciální směsy, které urychlují vyzrávání. Dřevěné podlahy se na tento typ podkladu montují výhradně lepením.

Podlahové topení

Podlahové topení není překážkou při realizaci dřevěných podlah. Některé druhy dřevin a podlah jsou pro něj více vhodné, jiné zase méně. Tato kategorie je však natolik rozsáhlá, že se jí věnuji na samostatné stránce – Podlahové topení.

Schnutí a vlhkost podkladu

PODKLADY

Suchý proces

OSB desky (dřevotřísky, konstrukční desky apod.)

Jedná se o suchý proces přípravy podkladu, jehož velkou výhodou je především rychlost. Na rozdíl od mokrých procesů se nemusí řešit doba zrání a podlaha lze pokládat okamžitě. Tento podklad umožňuje dvě varianty pokládky a to lepení a šroubování případně přibíjení hřeby.

Dřevěné rošty

Jedná se opět o suchý proces přípravy, který se využívá značně v historických objektech, tělocvičnách (kvůli pružnosti) nebo v kombinaci s předchozí variantou s OSB. Běžně se využívají pro palubkové podlahy, které se upevňují šroubováním nebo přibíjením. Jedná se o scuhý proces přípravy, u kterého je nutné hlidat hlavně vlhkost dřeva před realizací.

 LiaporPříprava podkladu

Před samotnou realizací podkladu je vhodné se informovat na jednotlivé pracovní postupy, zvolit požadovaný typ podkladu, podlahy i materiálu. Včasná konzultace vám umožní realizovat elegantní řešení vašich podlah, tak aby vám co nejvíce vyhovovaly, nevznikaly nevzhledné výškové přechody a nemuseli jste řešit zbytečně nasledné problémy.

error: Obsah je chráněn!!