Michal Žíla

dřevěné podlahymail@michalzila.cz
+420 775 613 015

Michal Žíla

 PALUBKY, PARKETY, MOZAIKY

Nedávno jsem se zamýšlel nad dřevěnými podlahami a snažil jsem se na tohle řemeslo pohlížet trochu jiným pohledem než jen pracovníka, který denně tráví hodiny broušením a pokládáním masívních podlah. Došlo mi, že ono řemeslo parketáře vlastně není jen o samotné podlaze, ale spíše příběh o člověku a dřevu. Když jsem měl před několika lety realizovat zakázku ze čtverců na jednom rakouském zámečku byl to pro mě skok do neznáma, jelikož to byla zcela nová zkušenost. Nejen že se jednalo o poměrně rozsáhlou a náročnou zakázku, ale až díky této zakázce se mi toto řemeslo dostalo teprve pod kůži. Od prvního tahu tužkou, kdy jsem začal vytvářet návrhy tak, aby podlahy pasovaly přímo do jednotlivých místností. K výběru jednotlivých desek, z kterých jsem osobně řezal všechny segmenty až po finální povrchovou úpravu, jsem těmto podlahám odevzdal nejen velké množství času, ale v podstatě otiskl jsem do toho dřeva i kus sebe. Stvořil jsem tak podlahu jedinou svého typu a vzoru, kterou prostě ve fabrice nevyrobí a v obchodě si ji nekoupíte a největším potěšením bylo, když mi majitel říkal, že se mu plní sen.

Avšak mým snem neni jen potěšit, ale i zanechat něco krásného a ikdyž vím, že jako autor i třeba umělecké podlahy zřejmě nikdy známý nebudu veřím že lidé, kteří se budou procházet po mých podlahách za mnoho a mnoho desítek let budou s úžasem hledět. Tak jak jsem to za mlada dělával já třeba při prohlídkách nejrůznějších zámků. Nejde mi však jen o zámky a luxusní vily, dřevěné podlahy nejen že jsou krásné, ale mají velmi dlouhou životnost a těší mne, že nejen Vám, ale i Vašim dětem a vnoučatům budou sloužit a zpříjemňovat život v obyčejných domech a bytech. To je můj cíl, nechci tvořit něco, co se za pár let vyhodí a vymění, ale dělat práci, která vydrží, přetrvá a dokonce nás i přežije a myslím, že si to zaslouží i to dřevo, ty stromy.

Přesvědčit, že dřevo patří nejen do lidského života, ale i domova.
Michal Žíla

Ukázky zhotovení nových dřevěných podlah

Povrchová úprava

Na 90% zakázek používám povrchovou úpravu tvrdým voskovým olejem značky OSMO, který je z přírodních materiálů a zcelá nezávadný.

Materiály

K práci používám jen profesionální a kvalitní materiály a vybavení, protože takový výsledek se očekává i ode mne - Profesionální a kvalitní.

Záruka

Protože si za svojí prací opravdu stojím a veřím tomu co dělám, dovolil jsem si u nových podlah zdvojnásobit záruku na 4 roky.

Dubové parkety Praha


Nejlepší reference je spokojený zákaník a především spokojenost s vaší prací.V listopadu jsem se vrátil na další místo, kde jsem dříve pracoval. Pokládal jsem zde zámecké čtverce vzor vídeň v provedení dub a pořídil jsem pro Vás fotografie, aby jste mohli posoudit jak má práce vypadá po několika letech. Nyní jsem pokračoval v další části domu, kde jsem kladl dubové parkety do vzoru stromeček, který je navíc pootočený o 45 stupňů. Výška podlahy je upravená k nové ručně vyráběné dlažbě a dilatační spára je řešená korkovými pásy.
dubové parkety / stromeček / tvrdý voskový olej / vlysy / dřevěné podlahy Praha / parkety Praha / Noutonice / Praha


Mozaika z buku Otrokovice


Na fotografii je zachycená buková mozaika tloušťky 8mm kladená na nepravidelnou vazbu.
Povrchová úprava je provedená tvrdým voskovým olejem značky OSMO Color polomat.
buková mozaika / buk / nepravidelná vazba / lepení dřevěné podlahy / tvrdý voskový olej / Otrokovice / Zlínský kraj


Dubová mozaika Litostrov


Mozaiková podlaha z dubu, kterou jsem kladl na nepravidelnou vazbu. Je to poměrně zdlouhavá práce, jelikož podlaha se skládá ze segementů o velikosti 160x20mm a klade se po jednotlivých kusech. Hodnocení zákazníkem: "Výborná komunikace a příjemné jednání. Dodržení termínu začátku i konce realizace. Dodržení dohodnuté ceny. Samostatná precizní řemeslná práce. Těšíme se na další spolupráci a mohu jen doporučit."
dub / dubová mozaika / nepravidelná vazba / tvrdý voskový olej / vlysy Brno / dřevěné podlahy Brno / Litostrov / Jihomoravský kraj


Dubové palubky Kroměříž

Realizace nových dubových palubek s mikrofází o délce 2m a šíři 10 cm. Palubky jsou v provedení celomasiv, tedy tloušťka 21 mm poctivého dřeva a povrchovou úpravu jsem realizoval na místě tvrdým voskovým olejem značky OSMO polomat.
dubové palubky / palubky s mikrofází / lepení dřevěné podlahy / tvrdý voskový olej / Kroměříž / Zlínský kraj


Buková mozaika Kroměříž

Zhotovení bukové podlahy mozaikového typu o rozměru 20x160x8mm jeden segment, kladená na nepravidelnou vazbu. Povrchová úprava tvrdým voskovým olejem v polomatném provedení. Hodnocení mé práce zákzníkem: "profesionální jednání a výborně odvedená práce,dodržené termíny práce, i cenová nabídka" paní P.
buková mozaika / pravidelná vazba / dřevěná mozaika / tvrdý voskový olej / OSMO / Kroměříž / Zlínský kraj

Nové dřevěné podlahy - Tipy a rady

Je nutné stěrkovat podklad před pokládkou podlah?

Na tuto otázku je poměrně jednoduchá odpověď: záleží na stavu podkladu. V případě rovného a čistého podkladu neni pro pokládku dřevěné podlahy nutné provádět stěrkování. V případě drobných nerovností lze provést lokální opravu frézováním nebo broušením, případně častečné vylití samonivelační stěrkou. Podklad se však na zakázkách velmi liší a je dobré provést měření a odobrné posouzení, s kterým Vám rád pomohu.

Kdy malovat při pokládce podlah?

Vymalovat prostory lze samozřejmě před zahájením prací, ale je třeba si uvědomit, že při práci může dojít k neúmyslnému poškození výmalby, proto je třeba mít na paměti, že je nutné si schovat barvu na případné opravy. Při samotném broušení podlah dochází k prášení, ikdyž stroje mají odsávání, je míra určité propustnosti a jemný prach se usazuje i na stěnách. Z toho důvodu doporučuji malovat až po renovaci podlah. V případě nutnosti vymalovat před renovací je důležité odstranit původní obvodové lišty a výmalbu dotáhnout až k dřevené podlaze, protože nová lišta může mít jinou velikost a může nechat odkrytou nevymalovanou část stěny. Standardní typy obvodových lišt jsou do 1cm (plochá lišta) a do 3 cm (profilová lišta).

Jakou povrchovou úpravu zvolit?

Věčná otázka a rozhodnutí zda použít olej nebo lak již provází dřevěné podlahy již řadu let a každý odborník, podlahář či zákazník na to má svůj pohled. Jak jste si z referencí mohli všimnout osobně preferuji podlahu olejovanou. Více informací najdete na stránce o povrchových úpravách. (Ta je pravděpodbně právě v přípravě z toho důvodu mě prosím kontaktujte a já Vám poskytnu požadvané informace.)

Lze podlahu tónovat?

Tónování podlah je stále více uživánou záležitostí zvláště u výrobců podlah, které jsou dodávány již s hotovou povrchovou úpravou. Přináší to sebou nové možnosti z hlediska vzhledu interiéru. Úskalí však mohou přijít při poškození podlah, kdy dojde k narušení povrchu a následné opravování, kdy barevné napojení opravovaných částí již nemusí odpovídat původnímu odstínu. Lepší variantou než podlahu tónovat je vybrat jinou dřevinu, kterých je v nabídce opravdu mnoho a mohou nabízet barvy jako červená, rudá, růžová, žlutá, bíla a mnoho dalších. Pokud přesto požadujete podlahu barvit do určitého odstínu, doporučuji tak na podlahách dubových, kdy z vlastních zkušeností vím, že dochází k nejlepší výsledkům.

Za jak dlouho mohu nastěhovat nábytek po dokončení prací?

V případě, že budete chtít podlahu lakovat je třeba počítat s 5-7 dny zrání laku před stěhováním nábytku, což je doba nutná ke stoprocentnímu vyzrání. V případě kusového koberce je potřeba počkat 14 dní před položením, aby zůstal jednotný odstín laku i pod zakrytou částí. V případě použití tvrdého voskového oleje je nutná doba zrání 1-2 dny.

KONTAKT

Máte dotaz, sháníte šikovného podlaháře, přejete si dřevěnou podlahu, chcete spolupracovat, tak neváhejte a volejte nebo pište...

Michal Žíla
Zeyerova 2611, Kroměříž
Zlínský kraj
Czech Republic

IČO. 71835806
Tel. +420 775 613 015
Mail. mail@michalzila.cz
www.facebook.com/parketarzila